Sprzedaż maszyny rolniczej – jak się do tego zabrać w województwie mazowieckim?
Maszyna rolnicza – ciągnik rolniczy, przyczepa, wywrotka czy agregat siewno-uprawowy – to sprzęt, użytkowany przez całe lata. Kiedy jednak kupujesz nową maszynę rolniczą powstaje pytanie – jak pozbyć się tej używanej i, w dodatku, jak najwięcej na niej zarobić. Poniżej postaram się odpowiedzieć na to pytanie.
1. Zastanów się czym dysponujesz.
Sprzedaż maszyny rolniczej to transakcja, której prawdopodobnie nie zamykasz zbyt często, o ile nie kupujesz maszyn z myślą o ich późniejszej odsprzedaży. Z tego powodu, pewnie nie masz w sprzedaży maszyny zbyt dużej wprawy. Warto więc sprawdzić dokładnie, jakie masz opcje, zanim poczynisz jakieś kroki w kierunku sprzedaży.
Pierwszym kryterium, istotnym przy sprzedaży maszyny rolniczej są jej rok produkcji i stan techniczny. Zastanów się czy sprzedajesz kombajn rolniczy lub zbożowy, który jest prawie nowy, używany czy bardzo wyeksploatowany. Oceń uszkodzenia i sprawdź na popularnych portalach ogłoszeniowych, po jakich cenach oferowane są analogiczne maszyny.
2. Sprawdź, jakie masz opcje.
Masz dwie możliwości – sprzedaż osobie prywatnej lub skupowi maszyn rolniczych.
Jeżeli sprzedajesz osobie prywatnej musisz zamieścić ogłoszenia na portalach ogłoszeniowych, żeby znaleźć kupca, który będzie zainteresowany kupnem Twojej maszyny, w zaproponowanej przez Ciebie cenie.
Sprzedaż skupowi maszyn rolniczych wiąże się tylko z wykonaniem jednego telefonu lub wypełnieniem jednego formularza. To wystarczy, żeby przedstawiciel skupu do Ciebie przyjechał obejrzał Twoją maszynę, zaproponował cenę i zapłacił gotówką cenę rynkową.
Która z tych opcji jest lepsza? Ta pierwsza jest bardziej pracochłonna i czasochłonna oraz nie gwarantuje, że uda Ci się sprzedać siewnik, rozsiewacz czy rozrzutnik obornika po określonej cenie. Z drugiej strony, jeżeli zdecydujesz się sprzedać sprzęt rolniczy – talerzówkę, kombajn rolniczy i zbożowy czy sieczkarnię do kukurydzy – skupowi maszyn rolniczych masz gwarancję, że zostanie ona sprzedana w ciągu kilku dni. Skupy maszyn rolniczych kupują wszystkie maszyny rolnicze, bez względu na ich rodzaj i to, czy są sprawne, czy też nie. Dają też gwarancję otrzymania za maszynę ceny rynkowej.
3. Do dzieła…
Zdecydowałeś już komu chcesz sprzedać prasę rolującą, kostkującą albo pług obrotowy lub zagonowy? Kolejny krok to zamieszczenie ogłoszeń sprzedażowych lub telefon do skupu maszyn rolniczych. Warszawa i województwo mazowieckie to obszar działania renomowanego skupu maszyn rolniczych – Nata-Auto, który chętnie kupi każdą maszynę rolniczą.